OVAK Newsletter 01/2023

Toaleta vás již nezradí! Buďte SMART!  | Plaťte za spotřebu vody pohodlně, bezpečně a jednoduše. | Faktury elektronickou cestou. | Víte, jak zkontrolovat kvalitu vody ze studny? | Koncept budoucnosti ve výrobě zelené energie. | Vývoz a hromadný svoz přímo od OVAKu. | Hledáme mladé ekology do soutěže HLEDEJ PRAMEN VODY 2024

 

Toaleta vás již nezradí! Buďte SMART!

Získejte díky chytrému měření vody kontrolu nad její spotřebou a nechejte si zdarma posílat upozornění na nestandardní stavy.
Protékající toaleta už vás nepřekvapí!

Častou příčinou zbytečně vysoké spotřeby vody bývá závada na splachovači toalety.

Věděli jste, že až 219 000 litrů vody ročně se vyplýtvá protékajícím 🚽?

Slabě protékající splachovač na toaletě vyplýtvá 150–1000 l za den, což vám udělá škrt přes rozpočet přibližně 5 000–35 000 Kč ročně.

Při silně protékajícím splachovači to může být i několikanásobně více.

Se službou „chytrého měření“ si můžete nechat ZDARMA zasílat upozornění na únik vody a předejít tak nechtěným výdajům za vodu.

Jak na to?
Požádejte si o zasílání upozornění vyplněním formuláře “Žádost o aktivaci upozornění”, který najdete na www.ovak.cz nebo v sídle naší společnosti: Nádražní 3114/28, Moravská Ostrava, 702 00 Ostrava, případně vám také rádi poradíme na naší zákaznické lince 848 100 700.

Nabídka platí pro zákazníky OVAK.

 

Plaťte za spotřebu vody pohodlně, bezpečně a jednoduše

Víte, že úhrada faktury za vodné a stočné prostřednictvím složenky je nejdražší a nejméně pohodlný způsob platby? Navíc je potřeba myslet na to, že peníze dorazí s určitým zpožděním, a to až 3 pracovní dny.

K úhradě faktury za vodné a stočné doporučujeme použít:

 • Inkasní příkaz. Jedná se o nejpohodlnější způsob platby. Stačí OVAKu doložit povolení z banky, že může inkasovat peníze z vašeho účtu a příslušná částka se vám automaticky a včas odepíše. Pro větší bezpečí si můžete nastavit maximální limit pro inkaso. Placení tak budete mít úplně bez starostí.
 • Převodní příkaz, který zadáte osobně v bance nebo v současné době nejčastěji elektronicky na pár kliknutí v internetovém bankovnictví či v aplikaci. Pokud vás nebaví přepisovat údaje z faktury do internetového bankovnictví, plaťte pohodlně prostřednictvím online platební brány nebo QR kódu uvedeného na faktuře. V tomto případě je platební příkaz již předvyplněný, neexistuje tak žádné riziko, že se spletete a odešlete příkaz s chybou. K online platbě či QR kódu se dočtete více na ZDE.

Nabídka platí pro zákazníky OVAK.

 

Faktury elektronickou cestou

Faktury za dodávku vody (vodné) a odvádění odpadních vod (stočné) si zákazníci mohou nechat zasílat na svůj e-mail. Elektronické zasílání faktur přináší nejen úsporu času a peněz, ale je také šetrné k životnímu prostředí. Tento způsob zasílání faktur využívá již téměř polovina OVAK odběratelů.

Výjimkou jsou zákazníci, kteří úhrady vodného a stočného provádí na základě platebního dokladu, tzv. krycího listu. Těmto zákazníkům, aby zůstala zachována možnost platby za více odběrných míst prostřednictvím jednoho platebního příkazu, musí být i nadále faktury zasílány v tištěné podobě prostřednictvím poštovní doručovací společnosti.

A jak zasílání faktur elektronickou poštou funguje?

Faktury jsou zasílány na smluvně sjednanou e-mailovou adresu ve formátu PDF, který nahrazuje standardní papírovou verzi. Doklady jsou opatřeny zaručeným elektronickým podpisem založeným na kvalifikovaném certifikátu.

Jaké výhody má elektronický způsob zasílání faktur?

 •  Rychlejší doručení faktury.
 •  Fakturu dostává zákazník/odběratel do své elektronické schránky, ať už je kdekoliv.
 •  Zákazník má větší časový prostor na seznámení se s obsahem faktury a jejím zpracováním.
 •  Jednoduchá archivace.
 •  Úsporou papíru přispíváme k ochraně životního prostředí.

Jaké je potřeba splnit podmínky pro elektronické zasílání faktur?

Vyúčtování plateb je nutné hradit převodním nebo inkasním příkazem. Jinými slovy, pokud hradíte vyúčtování složenkou, nelze Vám fakturu posílat e-mailem. V případě, že máte smlouvu o dodávce vody a o odvádění odpadních vod uzavřenou před rokem 2014, je nutné uzavřít smlouvu novou. U smluv uzavřených od roku 2014 postačí vyplnit formulář „Žádost o změny“. To platí, i pokud si o elektronické zasílání faktur požádáte prostřednictvím Zákaznického účtu.

Při udělení písemného souhlasu s elektronickým zasíláním faktur vám budou daňové doklady zasílány pouze elektronicky. V případě nezájmu o zasílání faktur v elektronické podobě vám budeme i nadále zasílat faktury v papírové formě prostřednictvím poštovní doručovací společnosti.

 

Jak si můžete požádat o elektronické zasílání faktur?

 • Telefonicky na zákaznické lince 848 100 700.
 • Osobně v zákaznickém centru společnosti: Nádražní 3114/28, Moravská Ostrava, 702 00 Ostrava.
 • Elektronicky prostřednictvím Zákaznického účtu na internetu.
 • Elektronicky prostřednictvím e-mailové adresy info@ovak.cz

 

Nabídka platí pro zákazníky OVAK.

Obsah obrázku text, snímek obrazovky, vizitka, zdravotní péčePopis byl vytvořen automaticky

 

Víte, jak zkontrolovat kvalitu vody ze studny?

Kontrolovat kvalitu vody bychom měli ideálně alespoň jednou do roka. 🧐

Kvalita vody je něco, co bychom neměli podceňovat, zejména kvůli možným zdravotním rizikům.

 

Jak tedy postupovat v případě, že nevyužíváme vody dodávané běžnými vodárenskými společnostmi?

 • Rozbor vody si můžete nechat udělat v naší akreditované laboratoři našimi pracovnicemi s 30ti letou praxi.

 • Na odběru se domluvíte osobně nebo telefonicky s našimi pracovníky laboratoře. Tel.: 597 475 844, 597 475 842. Oderská 1106/44, Ostrava-Přívoz, 7:00 - 15:00 hod.

 • Vzorek se pak odebírá podle pokynů.

 • Vzorkovnice s vodou se předávají v laboratoři.

 • Objednávku i odběrový protokol s vámi rádi vyplníme i u nás, v našich laboratořích.

 

Nesmíme také zapomínat jak na zabezpečení okolí studny, tedy jeho zpevnění a vodotěsnost, tak věnovat pozornost technickému zařízení, kterým vodu ze studny odebíráme.

 

Obsah obrázku osoba, interiér, oblečení, stroj/přístrojPopis byl vytvořen automaticky

 

Koncept budoucnosti ve výrobě zelené energie

Spojení elektromobility a fotovoltaické elektrárny nám není cizí. 

Náš aktuální projekt tohoto charakteru je nově zkolaudována budova provozních garáží součástí které, je i fotovoltaická elektrárna v kombinaci s bateriovým úložištěm. 

Objekt garáží provozu kanalizační sítě bude primárně sloužit pro parkování osobních a dodávkových vozidel a dobíjení elektromobilů provozovaných společností OVAK. Tato kombinace je výhodou, zejména pak při zvyšujícím se počtu elektromobilů v rámci provozování vodohospodářské infrastruktury města Ostravy. 

Další čistě elektrický osobní vůz je již v každodenním provozu a hodláme pokračovat s jejich navyšováním. Postupně by tak měly elektromobily nahradit téměř všechna vozidla se spalovacími motory, čímž naplňujeme motto “Profesionálně s ohledem na přírodu“. 

Obsah obrázku Solární energie, venku, solární energie, Solární panelPopis byl vytvořen automaticky

 

 

Vývoz odpadních vod přímo od OVAKu

Vývoz, čištění žump, septiků, lapačů tuků a domovních čistíren odpadních vod provádíme na celém území Moravskoslezského kraje.

 • Na jeden vývoz pojme sací vozidlo až 10 kubíků odpadních vod.
 • Vystavená faktura za vývoz a likvidaci odpadních vod slouží zároveň jako doklad pro kontrolní orgány v případě kontroly způsobu likvidace odpadních vod.

V rámci dostupnosti služby a ochrany životního prostředí nabízíme zvýhodněný odvoz splaškových vod.  

Výhoda spočívá v systematickém svozu, který v sobě zahrnuje maximálně využité kapacity vozidel, a tedy snížení ujetých kilometrů a zvýhodněnou cenu.

Hromadné svozy jsou nabízeny pro lokality v těchto intervalech:

 • Polanka nad Odrou a Svinov - první úterý v měsíci
 • Plesná - třetí čtvrtek v měsíci
 • Krásné Pole - první středa v měsíci
 • Michálkovice - třetí pátek v měsíci
 • Proskovice - první čtvrtek v měsíci
 • Nová Ves - třetí středa v měsíci

Službu je možno poptat pomocí interaktivního poptávkového formuláře na www.ovak.cz/poptavka_sluzeb/ nebo v po-pá od 7:00 do 14.00 hod. na tel. číslech 597 475 411, 597 475 434 a 607 504 283 případně e-mailem na tsiligkaridis.janis@ovak.cz

Obsah obrázku venku, strom, vozidlo, Pozemní vozidloPopis byl vytvořen automaticky

 

Hledáme mladé ekology do soutěže HLEDEJ PRAMEN VODY 2024

Výzva pro ekology ze základních škol v Ostravě a blízkého okolí.

Oblíbená ekologická soutěž HLEDEJ PRAMEN VODY 2024 pro základní školy je připravena! Zveme letošní 4. a 5. třídy k registraci!

Více informací na webu projektu www.hledejpramenvody.cz nebo FB

Obsah obrázku oblečení, osoba, boty, skupinaPopis byl vytvořen automaticky