Jezdíme na CNG

Dvě auta na pohon stlačeným zemním plynem (CNG) plánuje nakoupit v letošním roce společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK). Rozšíří tak svůj vozový park aut poháněných ekologicky šetrným palivem na osm. Úspora při provozu aut ve srovnání s benzínem a naftou se pohybuje v rozmezí 0,7 – 1 Kč za každý ujetý kilometr, ovšem za cenu vyšších pořizovacích nákladů vozidel. V roce 2014 plánuje společnost OVAK otestovat i vůz na elektřinu.

První vozidlo na CNG zakoupila společnost OVAK v roce 2011. Od té doby se snaží vyřazované vozy nahrazovat novými právě na tento pohon. Hlavní důvod přibližuje vedoucí oddělení vztahů s veřejností společnosti OVAK Radka Vanková: „Péče o životní prostředí je díky provozu čistírny odpadních vod jedním z hlavních předmětů naší činnosti. Snažíme se chovat ekologicky i při zajišťování provozních činností a vozidla na CNG jsou jednou z cest.“

Při rozhodování o obnově vozového parku brala firma v potaz i ekonomické hledisko. Provoz vozidel na CNG je až o korunu na kilometr levnější ve srovnání s benzínem a naftou, což je ovšem vykoupeno podstatně vyššími pořizovacími náklady. „Je obvyklé, že návratnost investice do vozidla na CNG se projeví až po ujetí více než sto tisíc kilometrů,“ dodala Radka Vanková.

V letošním roce plánují ve společnosti OVAK otestovat vozidlo na elektrický pohon. „Byli jsme osloveni prodejcem automobilů Peugeot, abychom elektrovůz otestovali. Uvidíme, jak se osvědčí v ostrém provozu. Určitě bychom se vozům na elektřinu nebránili,“ uzavřela Radka Vanková.