Jak panenky pomáhají

Společnost Ostravské vodárny a kanalizace a.s. patří k dlouholetým sponzorům naší organizace a v posledních několika letech se zaměřuje zejména na podporu nejmladších klientů Čtyřlístku – dětí z Domova Jandova. Nedávno zavítal mezi klienty domova statutární ředitel  OVAK, pan Ing. Petr Konečný, MBA v doprovodu vedoucí oddělení vztahů s veřejností této společnosti, paní Ing. Radky Vankové.

Oba hosté se při své návštěvě živě zajímali o veškeré změny, které se v posledním roce udály jak v životě naší organizace, tak v Domově Jandova. Přislíbili rovněž další finanční podporu tomuto zařízení, která by v letošním roce měla přispět ke zlepšení kvality života zdejších imobilních klientů. A nezůstalo pouze u slibu. Společnost věnovala v následujících dnech klientům domova finanční částku ve výši 20 tisíc korun, která přispěje na zakoupení rehabilitačních pomůcek a terapeutických hraček pro imobilní klienty.

Tyto hračky – panenky – jsou v naší organizaci novinkou. První tři už do Domova Jandova připutovaly a udělaly dětem opravdu velikou radost. V čem je jejich výhoda? „Každá panenka je jakýmsi ´tichým společníkem“ klienta,“ říká vedoucí sestra Čtyřlístku, paní Mgr. Světlana Veselá. Terapeutické hračky se stávají v současné době velkým hitem nejen v podobných zařízeních sociální péče, jako je náš Domov Jandova, ale i v domovech pro seniory. Člověka v žádném věku a v žádné zdravotní či mentální situaci neopouští touha po doteku nebo přítomnosti někoho blízkého. A tak přišli výrobci s terapeutickými hračkami, které slaví velký úspěch u dětí i seniorů, žijících v domovech sociální péče. Použité textilie, z nichž jsou hračky ušité, jsou měkké a příjemné na dotek, čímž pozitivně stimulují smyslové orgány klientů. Jednotlivé části tělíčka panenek jsou vyvážené tak, aby se daly lépe objímat, chovat nebo posadit. Některé panenky mají v trupu všitou kapsičku, do níž lze vložit tzv. přídavné moduly, jako třeba tlukoucí srdíčko, sáček s aromatickou substancí nebo nahrávací zařízení se zvuky, čímž se může u některých klientů terapeutický efekt ještě posílit. Panenky jsou dodávány oblečené, ale je možné je oblékat do oblečků dle přání klientů a lze využívat i další doplňky pro dokonalou iluzi. Oblečení i panenky samotné se dají snadno prát a udržovat hygienicky čisté...

„Přestože kolem sebe může ležící klient vnímat pohyb, ruch a nejrůznější zvuky, cítí se v podstatě sám v ohraničeném prostoru svého lůžka. Panenka s tlukoucím srdíčkem mu však může dávat pocit bezprostřední blízkost někoho, kdo patří jenom jemu, s kým se může pomazlit, jehož přítomnost jej uklidňuje…“ Vysvětluje ještě Mgr. Světlana Veselá.  

Napsala: BOHDANA RYWIKOVÁ, PR manažerka centra Čtyřlístek