OSTRAVA MÁ NOVOU TECHNICKOU EXPOZICI. VODÁRENSKÝ BABYLON

OSTRAVA MÁ NOVOU TECHNICKOU EXPOZICI. VODÁRENSKÝ BABYLON
 
Ostrava, 24. 3. 2017 - V Úpravně vody v Ostravě - Nové Vsi byla otevřena zcela nová expozice mapující historii dodávek vody v Ostravě. Vznikla v budově bývalé odkyselovací stanice zvané Babylon, která je stejně jako celý areál Úpravny památkově chráněná. Expozice vznikla díky úzké spolupráci města Ostravy a společnosti Ostravské vodárny a kanalizace. Celkové náklady činily více než 4 mil. Kč
 
Ostrava tak má další technickou památku v autentickém prostředí, která je připomínkou její bohaté historie. Architektonicky zajímavá stavba se proměnila v malé muzeum, které Ostravanům představí historii vodárenství v našem městě. Historicky cenná budova po rekonstrukci našla nové uplatnění a to mě velice těší. Je to cesta, jak památky otevřít veřejnosti,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura, který Babylon pokřtil vodou z úpravny společně s generálním ředitelem společnosti OVAK Petrem Konečným.

 

Ten je rád, že se díky úzké spolupráci s městem podařilo dát objektu nový život. „Úpravna sama o sobě je jedním z architektonických skvostů Ostravy a díky průběžné modernizaci neustále plní svůj účel. V posledních letech se podařilo v úzké spolupráci s městem areál zkrášlit. Investice do expozice o historii vodárenství byla našim poděkováním Ostravě a našim vodárenským předkům.,“ řekl generální ředitel společnosti OVAK Petr Konečný.  

 

Odkyselovací stanice byla v areálu Úpravny vybudována v roce 1935. Svému účelu ale sloužila jen krátce. V roce 2007 se poprvé objevila myšlenka zřídit v Babylonu expozici ostravského vodárenství. Po deseti letech se postupně podařilo přetavit nápad ve skutečnost.

 

Do Babylonu se návštěvníci dostanou netradičně podzemní štolou, která jej spojuje se strojovnou. I ta prošla náročnou rekonstrukcí. V Babylonu je pak čeká nejen popis historie, ale i několik historických předmětů.

 

Do expozice se lidé dostanou po předchozí rezervaci. „Expozice není v muzeu, ale v živé Úpravně, která je strategická pro zajištění dodávek pitné vody v Ostravě. Proto musíme respektovat přísná pravidla a určitá omezení. Na stránkách www.ovak.cz bude od dubna spuštěn rezervační formulář, přes který si budou moci lidé rezervovat prohlídku každý třetí čtvrtek v měsíci v 15.30 a 17.30 hodin.,“ uvedla Radka Vanková, tisková mluvčí.