Nedejte mrazu šanci. Chraňte svůj vodoměr i rozvody

Teploty pod bodem mrazu jsou nebezpečím pro vodoměry a vodovodní rozvody. Každý majitel objektu s vodovodní přípojkou by si měl dát tu práci a na mrazy se připravit. Ideální je dopřát vodoměru i rozvodům, kde hrozí zamrznutí, kvalitní izolaci a průběžně kontrolovat, zda je vše v pořádku. Pár minut času může předejít velmi nepříjemným starostem v případě zamrznutí vodoměru či přípojky.

„Určitě se vyplatí nic nezanedbat a dbát na tato doporučení,“ radí tisková mluvčí společnosti Ostravské vodárny a kanalizace Radka Vanková.

Ostravské vodárny a kanalizace radí, jak se připravit na příchod mrazů:
1) Vodoměry umístěné ve vytápěných prostorech

V těchto případech s největší pravděpodobností žádné nebezpečí nehrozí. Je třeba mít jistotu, že teplota neklesne pod bod mrazu.

2) Vodoměry umístěné v nevytopených místnostech
Pokud se Váš vodoměr nachází v garáži či ve sklepě, kde se netopí, zpozorněte. V takovém případě byste měli uzavřít ventilační okna a zabránit i pouhému průvanu. Zároveň ale nezapomeňte, že bezpečnostní větrání musí v některých případech fungovat i nadále, a to kvůli plynu.

3) Venkovní (vodoměrné) šachticePokud Váš vodoměr nebo jeho části, jako například potrubí, přichází do přímého kontaktu s mrazem, použijte izolační materiál, například polystyrenové pásy, izolační pásy apod. Je nevhodné vystavit vodoměr přímému obalování nasákavými materiály z důvodu pohlcování kondenzované vlhkosti a posléze jejich možnému přimrznutí k vodoměru.

Pamatujte také na to, abyste k vodoměru měli snadný přístup. Odečítání vody se totiž provádí i v zimě.