OVAK pro SMART OSTRAVU

2017 - Chytrý telefon nebo chytrou televizi má už skoro každý. Koupit se dá i chytrá lednička nebo chytré auto. Méně známý už je ale chytrý vodoměr. I ten existuje a v Ostravě jsou jich tisíce. V rozhovoru to potvrzuje generální ředitel společnosti Ostravské vodárny a kanalizace Petr Konečný. 

Můžete na úvod vysvětlit, k čemu je vlastně takový chytrý vodoměr dobrý?

Smart, neboli chytré technologie vnášejí do našich životů nový rozměr. Najednou máme k dispozici možnosti, které nás v minulosti ani nenapadly. A totéž platí o takzvaném chytrém vodoměru. Jeho hlavní výhody pro uživatele jsou v tom, že vodoměr sám přenáší několikrát denně informaci o proteklém množství vody do centrální databáze a zákazník má snadno přes internet perfektní přehled o své spotřebě. Zároveň funguje jako hlídač. Pokud zaznamená nestandardní spotřebu, systém zašle upozornění emailem odběrateli, že něco není v pořádku. Dokáže tak včas odhalit závadu a ušetřit majiteli hodně peněz.

Jak to vlastně prakticky funguje?

Systém funguje tak, že na vodoměr se nainstaluje vysílač, který dokáže automaticky odečítat spotřebu vody, a tato informace se pomocí digitálního kódovaného signálu přenáší do centrální databáze prostřednictvím přijímačů umístěných na výškových budovách, které komunikují se všemi vysílači-vodoměry ve svém okolí. Celý digitální řetězec dat je šifrován a nejsou v něm přenášeny žádné osobní informace, které by mohly identifikovat odběratele.

Jak jsme na tom v Ostravě. Už tady někdo chytré vodoměry používá?

Dálkovým odečtem se zabýváme od roku 2014. Od té doby jsme vybavili již 3 500 ks vodoměrů vysílači. První vysílače jsme instalovali na vodoměry v městské části Výškovice. Poté jsme pokračovali směrem od jihu a technologii „chytrého měření“ osazovali v lokalitách Zábřeh, Hrabůvka, Dubina, Stará Bělá a Vítkovice. Cílem je vytvářet celistvé pokrytí přijímači ve formě tzv. „včelích pláství“, podobně jako budují pokrytí tuzemští mobilní operátoři. Za tímto účelem musíme pro umístění přijímače pokaždé vybrat vhodný výškový objekt a s jeho vlastníkem uzavřít smlouvu.

Pokud má někdo o tuto službu zájem, může se u vás přihlásit a vy mu chytrý vodoměr zprovozníte?

Vývoj je postupný a v tuto chvíli nám technologické možnosti neumožňují nasadit dálkový odečet kdekoliv. Základním předpokladem je, že je lokalita pokrytá signálem. Vysílače instalujeme jen na ty vodoměry, které jsou s touto technologií kompatibilní. V současné době, ani v pokrytých lokalitách, nejsme technologicky schopni instalovat vysílače na všechny typy vodoměrů, ale tento nedostatek odstraňujeme v rámci obměny vodoměrů nahrazováním stávajících vodoměrů za novější typy.

Jaké máty plány do budoucna? Bude jednou celá Ostrava v oblasti vodárenství „smart“?

Naše společnost, jakožto provozovatel vodohospodářského majetku, který je ve vlastnictví statutárního města Ostravy, se chce partnersky podílet na budování Smart Ostravy, což vyjadřujeme i sloganem chytrého měření „OVAK PRO SMART OSTRAVU“. Do konce roku 2019 bude osazeno 8 000 ks vysílačů. V pokrytí budeme pokračovat směrem k městským obvodům Poruba, Mariánské Hory a Hulváky, Moravská Ostrava a Přívoz a možná i části Slezské Ostravy, protože začínáme používat přijímače s větším výkonem, schopné pokrýt větší oblast. Uděláme vše proto, aby dálkový odečet byl jednou standardem ve všech ostravských domácnostech a lidé měli spotřebu vody pod kontrolou.

Základní podmínkou využívání těchto služeb je, aby zákazníci byli odběrateli společnosti OVAK a.s., to znamená, že mají uzavřenou Smlouvu o dodávce vody a o odvádění odpadních vod. Služba se netýká bytových vodoměrů. Více informací se mohou zákazníci dovědět na našich webových stránkách www.ovak.cz