Žáci našli pramen vody na Slezskoostravském hradě

I když je v současnosti často slyšet o nedostatku vody v České republice, Ostraváci mohou zůstat v klidu. Nejen, že v Ostravě máme dostatek kvalitní vody díky ošetřovaným lokálním podzemním zdrojům a plným vodním nádržím v kraji, ale výše investic do infrastruktury a aplikace moderních vodárenských technologií jsou na vysoké úrovni. Tím nejdůležitějším faktem je však to, že roste mladá generace, kterou problematika dostatku vody a její kvality zajímá. Na Slezskoostravském hradě proběhlo finále 20. ročníku soutěže „Hledej pramen vody“ pro děti 4. a 5. tříd základních škol z Ostravska. Zvítězil tým Lišáci ze ZŠ Vratimova. 5.B.

Cílem soutěže je seznámit děti zábavnou formou s vodou a vytvoření adekvátního vztahu, který si životadárná tekutina zasluhuje. Celkově se soutěže od března tohoto roku zúčastnilo více než 750 dětí, finále pak 25 nejlepších pětičlenných týmů z celkového počtu 30. Finální pořadí v soutěži určil součet bodů za teoretické znalosti a praktické soutěže. Pro soutěžící a jejich doprovod bylo připraveno zábavné dopoledne her a soutěží na téma „Hrátky s vodou.“

„Těší mne, že počet žáků se v naší soutěží v posledních letech zásadně zvyšuje. Je to signál, že se mladá generace začíná čím dále tím více zajímat o problematiku vody i přírody a budoucnost jim není lhostejná. To potvrzují i celosvětové aktivity a výzvy mládeže v oblasti životního prostředí,“ sdělil statutární ředitel OVAK Petr Konečný, který spolu s náměstkyní primátora Ostravy, Kateřinou Šebestovou, předal výhercům ceny.

„Město Ostrava má k ekologii i přírodě vůbec velmi pozitivní postoj a osvětu u dětí považujeme za velmi důležitou. Nejen, že se tím formuje jejich postoj k problematice, ale mohou tím pozitivně ovlivnit i své rodiče. I to je jeden z důvodů, proč jsme soutěž Hledej pramen vody finančně podpořili,“ řekla Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy.

Nejúspěšnější týmy celé soutěže HLEDEJ PRAMEN VODY 2022 získaly designový polštář H2O:
1. Tým Lišáci ze ZŠ Vratimova, 5.B, dárkový poukaz v hodnotě 15.000 Kč

„Soutěž byla díky silné konkurenci velmi náročná. Celé tři měsíce se nám voda prolévala vyučováním, od výuky češtiny, matematiky, přírodovědy, až po mimoškolní činnosti. Skutečně jsme tomu dali maximum a vyplatilo se to, navíc děti získaly mnoho užitečných znalostí pro život,“ sdělila paní učitelka Alena Kabátová.

2. Tým Virguláci ze ZŠ Prima škola, 5. třída, Ostrava-Vítkovice, dárkový poukaz v hodnotě 10.000 Kč

3. Tým Vesmírní letci ze ZŠ Klimkovice, 5.B, dárkový poukaz v hodnotě 10.000 Kč


Nejlepší týmy soutěže za teoretickou část Hledej pramen vody byly nominovány do následných kategorií a získaly deskovou hru Vodní dobrodružství:
VodoEINSTEIN - Tým Virguláci ze ZŠ Prima škola, 5.B, Ostrava-Vítkovice
VodoSTAR – Tým Želvičky ze ZŠ Ostrava – Dubina, 4.A
VodoART - Lišáci ze ZŠ Vratimova, 5.B
eVODA – Vodní maniaci ze ZŠ Gen. Píky, Ostrava, 5.C

"Děkujeme všem účastníkům, moc jsme si to s vámi užili! V našich očích jste vyhráli všichni!", řekla manažerka EKO projektu Radka Vanková.


Organizátorem soutěže je společnost Ostravské vodárny a kanalizace a.s., partnerem projektu je statutární město Ostrava.