Pomáhat je stále těžší, ale má to smysl

Podobně jako jinde ve společnosti, hospodářská situace je ovlivněna různými faktory, včetně mezinárodních událostí, politických změn a ekonomických trendů.

Neustálé zvyšovaní vstupních nákladů na výrobu, včetně energií má za následek, že mnoho firem bojuje s vyváženými hospodářskými výsledky. Za těchto podmínek se pak hůře plní i jejich společenská úloha, a to zejména podpora regionu, v kterém podnikají. Nejde jen o zodpovědné chování firem a vytváření jejich pozitivního obrazu, ale o skutečnou pomoc v různé formě lidem nebo neziskovým společnostem v rozmanitých oblastech veřejného života.

Odpovědné chování vůči ostravskému regionu je vlastní také společnosti Ostravské vodárny a kanalizace a.s. (OVAK), která je podporovatelem environmentálních a kulturních aktivit, ale v nemalé míře nezanedbávají i sociální a zdravotní oblast. Za posledních deset let do podpory regionu touto formou vložili více než 11 mil. korun. Část projektů, které podporují, pochází od zaměstnanců společnosti prostřednictvím interního grantového programu "Žijeme spolu."

S podporou společnosti OVAK se můžete potkat v plaveckých areálech městské společnosti SAREZA nebo Klubu plaveckých sportů. Další oblastí jejich zájmu je kultura v jejím širokém spektru. Od vážné hudby na Mezinárodním hudebním festivalu Janáčkův máj nebo Centra nové hudby na Dnech nové opery Ostrava přes multižánrový festival Colours of Ostrava nebo podpora společnosti artistů a kejklířů v projektu Cirkulum až po Divadelní festival Dream Factory Ostrava.

Součástí pomoci společnosti OVAK je také podpora ekologických projektů, jako například Student v lese, věnovaný čištění lesa od černých skládek v okolí vodních zdrojů. Další část pomoci putuje do zachování industriálního dědictví Ostravska v Nadaci Landek.

Nejvýznamnější část podpory jde do sociální a zdravotní oblasti. Spolufinancují například rehabilitační pomůcky pro nezletilé v Centru pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek, podporují Ostravskou organizaci vozíčkářů, roztančí Bílou Holubici, podají nápomocnou ruku seniorům v organizaci Péče srdcem a ve charitativních Akcičkách s.r.o. plní sny handicapovaným dětem. OVAK již tradičně také patří mezi stálé partnery festivalu dobročinnosti Adventu plného křídlení.

Podporu společnosti OVAK mohli zaznamenat i občané a návštěvníci městského obvodu Plesná na folklorním festivalu „Májová Plesná“ a milovníci sladkých dobrot na tradičních slavnostech „Třebovický koláč.“

OVAK je součástí Ostravy a není lhostejný k Ostravě a jeho obyvatelům, v OVAKu vědí, že to má smysl.