Ekologický projekt Hledej pramen vody 2023 zná své vítěze

V pátek 2.6.2023 proběhlo na Slezkostravském hradě finále soutěže „Hledej pramen vody“ pro děti 4. a 5. tříd základních škol z Ostravska. Posláním soutěže je seznámit děti zábavnou formou s vodou a vytvořit k ní adekvátní vztah, který si voda zasluhuje. Díky konání 21. ročníku se soutěž přehoupla už do třetí dekády svého trvání a za celou dobu jejího konání se jí zúčastnilo přibližně 16 000 žáků. Roste tak mladá generace, která se problematikou dostatku vody a její kvality zajímá. Vítězným týmem letošního ročníku soutěže se stali Porubské kosatky.

Víte, kolik litrů pitné vody se vyrobí v úpravně vody za vteřinu nebo jakými fázemi prochází voda v čistírně odpadních vod? Umíte pozorovat vodní rostliny v akváriu nebo najdete podle zeměpisných souřadnic indicie k odpovědi na otázku „Šest malých a šest velkých, přesto bez vody jsou jen pouští?“
Věřte tomu, že žáci 4. nebo 5. tříd ZŠ z města a blízkého okolí Ostravy, účastníci letošního ročníku EKO soutěže „Hledej pramen vody 2023,“ to opět zvládli na výbornou, s nadšením a patřičnými znalostmi.


Soutěže, kterou pořádá Ostravské vodárny a kanalizace a.s. ve spolupráci se statutárním městem Ostrava se od března tohoto roku zúčastnilo 700 dětí, finále pak 20 nejlepších týmů z celkového počtu 33. Finální pořadí v soutěži určil součet bodů za teoretické znalosti a praktické soutěže.  Pro soutěžící a jejich doprovod bylo připraveno zábavné dopoledne plné her a soutěží. Nechyběly vědecké pokusy s vodou, předvedení parkouru a ukázky jednotek IZS. Zájemci si také mohli vyzkoušet ovládat „ostravskou jedničku“ v kanalizačních vozech, moderní City Cycler, popsala Radka Vanková, manažerka projektu.


S naší soutěží jsme se překlopili do třetí desítky jejího trvání, za tu dobu se jí zúčastnilo tisíce soutěžících. Věříme, že si většina z nich odnesla do svého života pozitivní vztah k vodě a svým chováním pomohla ovlivnit i další lidi okolo sebe. I když ostravský region netrpí nedostatkem kvalitní pitné vody, uvážlivý přístup k její spotřebě je stále důležitý, sdělil statutární ředitel OVAK Petr Konečný.


Těší mne, že se město Ostrava spolupodílí na této soutěži. Věříme, že dlouhodobá výchova mladé generace ve vztahu k vodě, přírodě a ekologii vůbec, má skutečně smysl. Mnoho z žáků, kteří se soutěže v jejich počátcích zúčastnili, mají už dnes své děti a věřím, že je vedou ke správnému vztahu k této životadárné tekutině,“ řekl primátor Jan Dohnal.


Vážíme si práce žáků, učitelů a také rodičů, kteří si uvědomují, jak je osvěta v oblasti ekologie důležitá. Roste nám generace, které není voda a naše budoucnost lhostejná. řekl Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy.


Nejúspěšnější týmy celé soutěže HLEDEJ PRAMEN VODY 2023 získaly:
1.    Tým Porubské kosatky, O-Poruba, Ukrajinská 1533, 5.A, dárkový poukaz v hodnotě 15.000 Kč + polštáře H2O
2.    Tým Kapkybary, ZŠ Primaškola, 5. třída, dárkový poukaz v hodnotě 10.000 Kč + větrovky OVAK
3.    Tým Medúzy, Ostrava-Hrabová, Paskovská, 4.A, dárkový poukaz v hodnotě 10.000 Kč + set triček H2O

Nejlepší týmy soutěže za teoretickou část Hledej pramen vody byly nominovány do následných kategorií a získaly tato ocenění s deskovou potrubní hrou Velké vodní dobrodružství
VodoEINSTEIN - Tým Kapkybary, ZŠ Primaškola, 5. třída
VodoSTAR – Rybníčci, Ostrava-Lhotka, 4. třída
VodoART - Tým Medúzy, Ostrava-Hrabová, Paskovská, 4.A
eVODA – Tým Porubské kosatky, O-Poruba, Ukrajinská 1533, 5.A

Organizátorem soutěže je společnost Ostravské vodárny a kanalizace a.s., partnerem projektu je statutární město Ostrava.