EKOklání HLEDEJ PRAMEN VODY 2022 pro základní školy

OVAK zahajuje v rámci svého CSR programu velkou ekologickou vodní výzvu Hledej pramen vody 2022. Je určená pro všechny odvážné vodní pátrače z řad dětí 4. a 5. tříd základních škol.

Letošní ročník tohoto EKOklání je jubilejní, již dvacátý v pořadí. Soutěž je tradičně spojována s oslavou Světového dne vody. Její moderní environmentální pojetí poutavou cestou vysvětluje, proč je voda nejcennější přírodní surovina a proč je potřeba ji chránit.

Samozřejmostí je i nezbytné napětí a výzva v podobě toho, který ze soutěžních týmů bude v tomto roce nejlepší. V soutěži se počítá s aktivním a tvůrčím zapojením všech registrovaných týmů. Kromě plnění daných úkolů mohou školáci získat tzv. BODY PLUS za využití a zapojení svých talentů a fantazie s tematikou vody. Coby odměna za splnění teoretických úkolů čeká soutěžní týmy účast na zábavně soutěžním dni s vyhodnocením na zatím utajeném atraktivním místě města Ostravy.

„Všichni vodní pátrači mají rovné šance. Soutěž spočívá v plnění 4 teoretických „vodních“ úkolů a následném průběžném sbírání potřebných BODŮ PLUS plynoucích z VODOknihy. Také letos budou týmy na základě tajných indícií pátrat po keškách. Rovněž se seznámí s pojmem „vodní stopa“. Chceme poukázat na to, že voda je pro náš život opravdu nepostradatelná, řekla Radka Vanková manažerka projektu Hledej pramen vody. A následně dodala, že ve hře je odměna v podobě finančních šeků v souhrnné výši 35 000 korun a dalších hodnotných prima cen. Soutěžení podle ní zpestřují dílčí soutěžní nominační podkategorie: Nejvíce zapálený vodní vědec získá titul VodoEINSTEIN. Umělecky nadané děti se utkají v kategorii VodoART. Školáci, kteří to dobře umí s kamerou/ mikrofonem, se mohou stát VodoSTAR. A ti, kdo se cítí na sociálních sítích jako ryby ve vodě, mohou s pomocí vyučujícího získat ocenění eVODA.

„Těšíme se na další chytré děti, které zajímá příroda a krásy světa okolo nás. I když mezi námi panuje nejistota ohledně různých covidových opatření, již nyní máme do soutěže zaregistrováno 19 soutěžních týmů. Většina z nich již prošla plnou registrací, která obnáší nezbytný odeslaný souhlas s GDPR. Chtěla bych všem váhajícím školám a učitelům vzkázat, aby se určitě letošního EKO klání se svými třídami zúčastnili. Byla by škoda nedat dětem šanci si užít tuto nevšední soutěž, během které zjistí, co obnáší ohleduplný přístup k životnímu prostředí,“ dodala závěrem Vanková. Současně učitele ujistila, že se počítá i s případným krizovým scénářem, pokud bude nutné reagovat na nečekané pandemické okolnosti.

Čas na registraci vyprší 22. února. Více informací a formulář pro registraci najdete na webových stránkách www.hledejpramenvody.cz. Soutěž #hledejpramenvody vám přináší Ostravské vodárny a kanalizace. Partnerem osvětového projektu je statutární město Ostrava.