Fantazie dětí umí rozesmát i dojmout

Pozadí hlavičky stránky
Ostrava – Videa, obrázky, fotky, výpravy do přírody.
Děti z ostravských škol jsou v jednom kole. Tedy přesněji tisícovka z nich, která se pustila do projektu Hledej pramen vody.
Ten pořádá u příležitosti Světového dne vody společnost Ostravskévodárnyakanalizace.

 

Podle její tiskové mluvčí Radky Vankové (na snímku) je zájem ze škol obrovský. A to hlavně díky interaktivnímu pojetí soutěže, které jde s dobou.

 

* Komu je projekt určen?

 

            Hledej pramen vody je naším příspěvkem ostravským dětem, které navštěvují první stupeň základních škol. Hlavně tedy těm starším ze čtvrtých a pátých tříd.

 

* Soutěž má za sebou několik ročníků. Co bylo tím hlavním důvodem, že jste se do ní pustili?

 

            Cítili jsme, že znalosti dětí o vodě nejsou nijak velké, a že si vlastně ani příliš neuvědomují, jak cenná tato tekutina je. Proto jsme se rozhodli, že využijeme Světový den vody a připravíme dětem projekt, na který jen tak nezapomenou. Že jsme na dobré cestě, potvrzují letošní čísla: tisíc zapojených dětí a čtyřicet šest přihlášených tříd.

 

* Je projekt zaměřen jen na Ostravu?

 

            Přidejme ještě nejbližší okolí Ostravy. Naše společnost je tady doma, úzce spolupracuje s městem Ostravou, a je tak logické, že projekt chceme zachovat jen pro ostravské děti. Hlásí se nám školy i z jiných regionů, ale ty odmítáme.

 

* Tvrdíte, že projekt jde s dobou. V čem konkrétně?

 

            Děti jsou stále stejné. Chtějí se bavit, hrát si, sdílet své zážitky. Současná generace dětí má však k dispozici jiné prostředky, a to je třeba respektovat. Proto klademe velký důraz na digitál. Děti točí videa, pořizují fotky, které mohou různě upravovat. Zároveň ale jsou nuceny vyrazit do terénu hledat vodní „kešky“. Co je ale nejdůležitější, musí pracovat v týmu, komunikovat a hledat kompromis.

 

* Předpokládám, že to se učitelům líbí…

 

            Stále kolem sebe slyším, jak jsou učitelé pasivní a nechtějí dělat nic navíc. Má zkušenost za poslední roky je jiná. Pokud je projekt zajímavý, děti nadchne a není nákladný, tak se naopak rádi zapojí. Spíše je problém, že těch příležitostí není tolik.

 

* V jaké fázi teď projekt je? Mohou se ještě školy přihlásit?

 

            Bohužel už musím případné zájemce odkázat na další ročník. Sledujte náš web www.hledejpramenvody. cz. V letošním ročníku nastává ta nejhezčí část, kdy děti popouští uzdu své fantazii. Přiocházejí neuvěřitelně silná a roztomilá díla, která někdy rozesmějí a jindy dojmou. Je to obrovský zdroj energie, o který se dělíme na našem webu a facebooku. Určitě zvu všechny, ať se občas také takto „dobijí“.

 

VÍTE, ŽE...? Co měří více kilometrů? a) české dálnice b) síť vodovodního potrubí v Ostravě c) síť kanalizačního potrubí v Ostravě