Vodoměry je třeba chránit před mrazem

Pozadí hlavičky stránky
I když teploty šplhají v posledních dnech nad nulu a v níže položených oblastech nemrzlo ani v noci, zima ještě může zahrozit.
Podle vodárenských společností jsou pak teploty pod bodem mrazu nebezpečím pro vodoměry i vodovodní rozvody. „Ideální je dopřát vodoměru i rozvodům, kde hrozí zamrznutí, kvalitní izolaci a průběžně kontrolovat, zda je vše v pořádku. Pár minut času může předejít velmi nepříjemným starostem v případě zamrznutí vodoměru či přípojky. „Určitě se vyplatí nic nezanedbat a dbát na tato doporučení,“ uvedla mluvčí Ostravských vodáren a kanalizací Radka Vanková a přidala doporučení, která se vyplatí dodržovat.
– Vodoměry umístěné ve vytápěných prostorech: v takových případech s největší pravděpodobností žádné nebezpečí nehrozí. Je třeba ale mít jistotu, že teplota neklesne pod bod mrazu.
– Vodoměry umístěné v nevytopených místnostech: pokud máte vodoměr v garáži či ve sklepě, kde se netopí, měli byste mít uzavřena ventilační okna a zabránit i pouhému průvanu. Zároveň ale musíte brát v potaz, že bezpečnostní větrání musí v některých případech fungovat i nadále (například kvůli plynu).
– Venkovní (vodoměrné) šachtice: pokud vodoměr nebo jeho části, jako například potrubí, přichází do přímého kontaktu s mrazem, je vhodné použít izolační materiál. Pamatujte ale také na to, abystek vodoměru měli snadný přístup. Odečítání vody se totiž provádí i v zimě.