Ostravští vodaři sází na zemní plyn

Pozadí hlavičky stránky
Dvě auta na pohon stlačeným zemním plynem (CNG) nakoupila v loňském roce společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK). Vodárenská firma tak rozšířila svůj vozový park aut poháněných ekologicky šetrnýmpalivem na osm.
„Úspora při provozu aut ve srovnání s benzinem a naftou se pohybovala při loňských cenách pohonných hmot v rozmezí sedmdesát haléřů až korunu za každý ujetý kilometr. Vzhledem k aktuálnímu pohybu cen nafty a benzinu směrem dolů je současný přínos CNG nižší, dosahuje zhruba 20 haléřů na kilometr,“ vysvětlila mluvčí OVAK Radka Vanková s tím, že v letošním roce chtějí ostravské vodárny rozšířit svůj vozový park o další tři vozy poháněné CNG.
První vozidlo na CNG zakoupily OVAK v roce 2011. Od té doby se snaží vyřazované vozy nahrazovat novými právě na tento pohon.
„Péče o životní prostředí je díky provozu čistírny odpadních vod jedním z hlavních předmětů naší činnosti. Snažímese chovat ekologicky i při zajišťování provozních činností a vozidla na CNG jsou jednou z cest,“ vysvětlila Radka Vanková a dodala, že v roce 2014 testovala vodárenská firmai vůz na elektřinu.
„Test elektromobilu z hlediska našich potřeb a návratnosti zatím nepřinesl nic průlomového, nicméně vývoj v této oblasti nadále sledujeme,“ dodala dále mluvčí OVAK Radka Vanková.