Vodaři mají problém. Ve velkém se kradou kanalizační poklopy

Pozadí hlavičky stránky

Prosbu o pomoc vyslaly Ostravské vodárny a kanalizace (OVaK). Důvodem je, že rychle přibývá krádeží kanalizačních poklopů. „Kradou nám už dokonce i poklopy studní přímo v prameništích pitné vody,“ uvedla mluvčí OVaK Martina Gavendová

 

„V minulosti nebylo nutné vést kvůli ojedinělým krádežím statistiku. V poslední době je však nárůst počtu krádeží natolik citelný, že jsme začali jednotlivé případy evidovat. Ze záznamů vyplývá, že jsme jen za poslední dva měsíce řešili sedmnáct ukradených kanalizačních poklopů na různých místech Ostravy, z toho v některých lokacích opakovaně i v průběhu jednoho dne. Ve většině případů se jedná o poklopy litinové, kruhové či čtyřhranné, u některých včetně litinového rámu. Těžké poklopy z litiny končí nejpravděpodobněji ve sběrných surovinách jako šrot. Cena za kilogram zlomkové litiny se pohybuje kolem pěti korun. Zloděj si tak může přijít přibližně na 150 až 400 korun,“ upřesnila mluvčí OVaK.

Skutečná škoda je podle ní však mnohem vyšší. V případě dodání staršího poklopu se jedná o materiál (poklop), dopravné a práci zaměstnanců. „Rozměry mříží ve městě jsou však různé a u některých vpustí se navíc musí znovu betonovat rám. V případě stavebních prací se cena za revizní šachtu pohybuje ve zpevněné ploše kolem 12,5 tisíce korun. K tomu je určitě třeba připočítat hrozbu případného úrazu chodce či motoristy, který hlavně ve tmě může chybějící kanalizační poklop snadno přehlédnout,“ doplnila Martina Gavendová.

 

Zloději míří i k prameništím

 

Mizící kanalizační poklopy nejsou to jediné, co vodaře trápí. Ztrácejí se totiž také poklopy na vodovodních šachtách a dokonce poklopy studní přímo v prameništích pitné vody. „Zloději se nerozpakují přímo v areálu, kterým přitom prochází strážní služba, odsekávat kovové části betonových základů. Lákají je i osamoceně stojící objekty menších čistíren odpadních vod a čerpacích stanic. Od ledna letošního roku jsme už zaznamenali krádeže nerezového odtokového žlabu, vysokonapěťového trafa, záznamového zařízení, vjezdových ocelových vrat, střešní krytiny. V jednom případě se zloděj proboural přes obvodovou zeď a následně ukradl kabely elektroinstalace,“ popsala další případy mluvčí ostravských vodáren.

 

Pult centrální ochrany

 

Na základě stoupajícího počtu všech typů krádeží OVaK rozšířil spolupráci s Policií ČR v Ostravě a uvažuje o napojení alarmu u některých objektů na pult centrální ochrany. „Rovněž jsme požádali o spolupráci provozovatele sběrných surovin na území města Ostravy. Nejvíce nám však mohou pomoci přímí svědci krádeže – tím, že kontaktují Městskou policii Ostrava prostřednictvím takzvané Zelené linky 900 199 922 nebo Policii ČR na lince 158. Další možností je kontaktovat nejbližší služebnu v daném městském obvodu,“ dodala Martina Gavendová.

 K TÉMATU

S krádežemi poklopů kanálových vpustí dešťové kanalizace se rozhodla počátkem června bojovat svérázným způsobem radnice městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky. Ta vyzvala všechny občany, aby byli všímaví k vandalismu. Vedení radnice schválilo finanční dar ve výši deset tisíc korun za informace vedoucí k dopadení zlodějů. „Naše výzva zůstala v platnosti, odměna ale zatím nikomu přiznána nebyla. Informace, které nám lidé dávali, byly totiž většinou fádní a k dopadení pachatele nevedly. Skvělou práci ale odvedla Policie ČR, která zadržela v polovině července pachatele. Dosti velkým překvapením bylo to, že to nebyl bezdomovec, který by si tak vydělával na živobytí, ale zaměstnaný člověk, příslušník většinové populace. Krádežemi si takzvaně přilepšoval ke svému platu,“ dodal místostarosta Jiří Jezerský.