OSTRAVA MÁ NOVOU TECHNICKOU EXPOZICI. VODÁRENSKÝ BABYLON

V Úpravně vody v Ostravě - Nové Vsi byla otevřena zcela nová expozice mapující historii dodávek vody v Ostravě. Vznikla v budově bývalé odkyselovací stanice zvané Babylon, která je stejně jako celý areál Úpravny památkově chráněná. Expozice vznikla díky úzké spolupráci města Ostravy a společnosti Ostravské vodárny a kanalizace.  

Ostrava tak má další technickou památku v autentickém prostředí, která je připomínkou její bohaté historie. Architektonicky zajímavá stavba se proměnila v malé muzeum, které Ostravanům představí historii vodárenství v našem městě. Historicky cenná budova po rekonstrukci našla nové uplatnění a to mě velice těší. Je to cesta, jak památky otevřít veřejnosti,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura, který Babylon pokřtil vodou z úpravny společně s generálním ředitelem společnosti OVAK Petrem Konečným.
 
 
Ten je rád, že se díky úzké spolupráci s městem podařilo dát objektu nový život. „Úpravna sama o sobě je jedním z architektonických skvostů Ostravy a díky průběžné modernizaci neustále plní svůj účel. V posledních letech se podařilo v úzké spolupráci s městem areál zkrášlit. Investice do expozice o historii vodárenství byla našim poděkováním Ostravě a našim vodárenským předkům.,“ řekl generální ředitel společnosti OVAK Petr Konečný.  
 
Odkyselovací stanice byla v areálu Úpravny vybudována v roce 1935. Svému účelu ale sloužila jen krátce. V roce 2007 se poprvé objevila myšlenka zřídit v Babylonu expozici ostravského vodárenství. Po deseti letech se postupně podařilo přetavit nápad ve skutečnost.
 
Do expozice se lidé dostanou po předchozí rezervaci. „Na stránkách www.ovak.cz bude od dubna spuštěn rezervační formulář, přes který si budou moci lidé rezervovat prohlídku každý třetí čtvrtek v měsíci v 15.30 nebo 17.30 hodin.,“  upřesnila Radka Vanková, tisková mluvčí OVAK.
 
Hlášení stavu vodoměruZměna výše zálohyZákaznický účetChytré měření

Kamarádka voda

Test balených vod a pitné vody z kohoutkuZajímavosti

Kolik kilometrů měří ostravská kanalizační síť?

1)
85,4 km

2)
919 km

3)
8 540 km