OVAK podporuje umění

FRANTA (František Mertl) – Tváří v tvář
Narozen 16. března 1930 v Třebíči; studoval na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Brně (1948–1952), na Akademii výtvarných umění v Praze (profesor Miloslav Holý, 1952–1958). V roce 1956 studijně pobýval v Itálii (Accademia delle Belle Arti, Perugia), kde se seznámil se svou budoucí ženou Jacqueline. V roce 1958 opustil Československo a usadil se v jižní Francii, kde žije a tvoří v městečku Vence.
Na mezinárodní scéně má dnes FRANTA svou pevně danou pozici. Zařadil se mezi představitele francouzské nové figurace, člověk je v jeho pojetí spjat s civilizací současného světa neméně jako s přírodou. Mnohá umělcova díla čerpají z poznání afrického kontinentu, kde objevil přirozenou krásu lidské postavy, člověka, který ke své existenci nepotřebuje vymoženosti moderního světa. Významnou částí tvorby FRANTA reaguje na válečné konflikty, ozbrojené hrozby či teroristické útoky.
Umělcovy obrazy, kresby, sochy a grafiky jsou dnes součástí takřka šedesáti významných veřejných sbírek prakticky po celém světě (New York – Guggenheim Museum, Brooklyn Museum a Bronx Museum of the Arts, japonská Nagoya či Tokio). Ve Francii, která je Frantovým druhým domovem, vlastní jeho díla instituce, jako například Musée d´Art Moderne de la Ville de Paris, Centre Georges Pompidou Paris, Musée Picasso Antibes a více než dvacet dalších veřejných muzeí a nadací. V České republice je zastoupen mimo jiné ve sbírkách Národní galerie v Praze, v Českém muzeu výtvarných umění v Praze, v Moravské galerii v Brně, v Muzeu města Brna na Špilberku, v Muzeu Vysočiny v Třebíči. Na sklonku roku 2014 byla v Třebíči otevřena stálá expozice FRANTA, dar umělce rodnému městu.  
Výstavou v ostravském Domě umění završuje autor 85 let svého života.  Představuje se jako člověk nevyčerpatelné životní energie, jako skvělý kolorista, mimořádný kreslíř, jako tvůrce, jehož nenechávají problémy současnosti lhostejným. FRANTA za celá léta své tvorby nikdy neopustil oblast figurální tvorby, ač doba mnohdy dávala přednost jiným směrům, vytrval a význam jeho celoživotní výtvarné práce už dávno přesáhl hranice Francie i evropského kontinentu.
 
Komentovaná prohlídka s autorem se uskuteční ve středu 24. června 2015 v 16 hodin v Domě umění.
 
Hlášení stavu vodoměruZměna výše zálohyZákaznický účetChytré měření

Kamarádka voda

Test balených vod a pitné vody z kohoutkuZajímavosti

Víte, že ...

1)
vyvezeme septik?

2)
připojíme vás k vodovodu a kanalizaci?

3)
zhotovíme projekt?